Lepszy, bo domowy – makaron do łazanek

Kuchnia

Makaron to jeden ze składników w kuchni, po który sięga się bardzo, bardzo często. Stanowi dodatek do zup, tworzy zapiekanki, sycące dania czy dodaje wyglądu sałatkom. Można go nie tylko gotować, ale też na przykład nadziewać. Możliwości jest wiele. Masz dość kupowania makronu w sklepie, bo jego wybór jest zbyt duży? Zawsze może przygotować makaron we własnym domu. Na dobry początek – makaron do łazanek.

Kwadraty na talerzu

Makaron łazanki to rodzaj makaronu o charakterystycznym kształcie kwadratu. Jego nazwa wzięła od całego dania, do którego jest wykorzystywany – potrawy, w której składnikami są zazwyczaj makaron, kiszona kapusta, grzyby, kiełbasa. Niektórzy tworzą wersję prostą, gdzie poza makaronem i pokrojoną w kostkę kiełbasą jest kilka łyżeczek przecieru pomidorowego. Takie danie to sposób na szybki obiad, kiedy chce się zjeść coś domowego, a nie ma zbyt wiele czasu na jego przygotowanie. To także możliwość wykorzystania resztek z lodówki, jeśli akurat składniki pozostały po przyrządzeniu innych dań.

Ręczne, samodzielne przygotowanie tego makaronu nie wymaga posiadania maszyny do makaronu – by nadać kształt każdemu kwadratowi, po prostu wykrawa się je w cieście za pomocą ostrego noża, dlatego to raczej zajęcie dla kogoś obeznanego z tym narzędziem.

Poza wrzucaniem tego makaronu do garnka z kapustą i kiełbasą można także pokusić się o dodanie go do zupy pomidorowej, co pewnie zaskoczy zajadających się nią.

Przygotowany w domu makaron do łazanek jest zdecydowanie lepszy od tego sklepowego. Wie się też, co z czego został wykonany. Poza tym makaron – jeżeli został przygotowany w nadmiarze – również można spokojnie przechowywać, wystarczy go ususzyć i znaleźć dla niego zamykający się pojemnik.

Składniki:

– 1,5 szklanki mąki
– szczypta soli
– 2 jajka
– woda
– 2 łyżki oleju

Wykonanie

Mąkę przesiać, wysypać na stolnicę. Uformować z niej kopczyk, na środku zrobić wgłębienie. Wbić do niego jajka. Dodać szczyptę soli, dwie łyżki oleju i ¼ szklanki wody.
Mieszać widelcem, a następnie starannie zagnieść ciasto, by było twarde – powinno być nieco twardsze od ciasta na pierogi.
Ciasto pokroić na cztery części, przykryć ściereczką i pozostawić na około 15 minut. Następnie każdą z części rozwałkować – trochę grubiej niż na zwykły makaron typu spaghetti. Rozwałkowane ciasto pokroić na kwadraty. Pozostawić je na czystej ściereczce do przeschnięcia.
Wykorzystać tyle, ile jest potrzeba. Jeśli makaronu wyszło zbyt dużo, można łazanki suszyć na ściereczce przez całą noc, a następnie przesypać do zamykanego pojemnika lub słoja i użyć przy kolejnej okazji.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …