Wszystko o kiszonej kapuście – co zrobić, gdy jest gorzka po ugotowaniu?
- By : Karczma-rzym.com.pl
- Category : Kuchnia
Kapusta kiszona ma wyjątkowe zastosowanie w polskiej kuchni. To główny składnik wielu dań narodowych – bożonarodzeniowych pierogów, kwaśnych zup góralskich czy bigosu. Przyrządza się z niej zdrowe i smaczne surówki, stanowi świetny dodatek do makaronu łazanek, a z dodatkiem grzybów tworzy idealne, świąteczne połączenie, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Kapusta kiszona jest również wyjątkowo zdrowa – to prawdziwa witaminowa bomba, którą warto włączyć do swojej diety.
Kapusta kiszona – właściwości zdrowotne
Kiszona kapusta to doskonałe źródło witaminy C, która wspomaga kości i stawy, a także znacząco wzmacnia odporność. Kiszonki są jednak znane przede wszystkim ze swojego zbawiennego wpływu na układ pokarmowy. Kwasy powstałe w procesie fermentacji wspomagają naturalną florę bakteryjną, dzięki czemu regularne spożywanie kapusty kiszonej może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne choroby układu pokarmowego. Kapusta zawiera także dużą ilość błonnika, który oczyszcza jelita i doskonale działa na zaparcia.
Jak przygotować kapustę kiszoną?
Ukiszenie kapusty w warunkach domowych jest niezwykle proste – już po kilku dniach będziemy mogli cieszyć się własnymi kiszonkami, które będą nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Białą kapustę należy pociąć w cienkie plastry oraz dodać startą marchewkę. Tak przygotowane warzywa przekłada się do dużego naczynia – miski, specjalnej kamionki lub garnka. Kiszonkę należy obficie zasypać solą, opcjonalnie można dodać wybrane przyprawy – świetnie sprawdzi się czarnuszka lub kminek, które doskonale komponują się ze smakiem kapusty, a równocześnie działają wspomagająco na procesy trawienne. Przygotowane warzywa z przyprawami i solą ugniatamy tak, by kapusta puściła sok, który powinien zakryć kiszonki. Całość przykrywamy i odstawiamy na kilka dni w celu ukiszenia.
Gorzka kapusta kiszona po ugotowaniu
Zdarza się, że domowa kapusta kiszona jest nieco gorzkawa w smaku. Uratować ją może przeniesienie na kilka dni do ciemnego, chłodnego pomieszczenia (optymalnie 10-15 stopni). Jeśli zdarzy nam się gorzka kapusta kiszona po ugotowaniu możemy ją wykorzystać do przyrządzenia farszu z dużą ilością marchewki i cebuli, które nieco zagłuszą smak kapusty. Warto jednak przed każdym gotowaniem potrawy sprawdzać smak kiszonek – od ilości dni kiszenia, temperatury w pomieszczeniu, a nawet wilgotności powietrza zależeć będzie smak naszej kapusty i jej przydatność w domowej kuchni podczas przyrządzania różnych potraw.