Przepis na makaron z cukinii

Kuchnia

Makaron to jedno z najpopularniejszych dań, jak i składnik, który pojawia się w sałatkach czy zupach. Mączny wyrób włoskiego pochodzenia podbił podniebienia i serca na całym świecie, ale czy da się go w jakiś sposób zastąpić? Jeżeli rezygnuje się z jego spożywania z powodów zdrowotnych, można przygotować jego warzywną wersję. Przepis na makaron z cukinii może się sprawdzić.

Cukinia – wspaniałe warzywo

Cukinia to warzywo pełne właściwości odżywczych, którego nie powinno zabraknąć w jadłospisie, zwłaszcza w sezonie, kiedy jest łatwo dostępny i w przystępnej cenie. Znajduje się w czołowej dwudziestce najchętniej uprawianych warzyw w Polsce.

Cukinia jest lekkostrawna, ma mało kalorii i niski indeks glikemiczny, dlatego polecana jest osobą na diecie odchudzającej i cukrzykom. Wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych: działa antyrakowo, wpływa korzystnie na narząd wzroku – zawiera bowiem sporo luteiny i zeaksantyny – odkwasza organizm, wzmacnia odporność. Przez zawartość kwasy foliowego cukinia polecana jest także kobietom w ciąży – kwas wpływa na prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki.

Cukinia jest źródłem białka, błonnika. Jest bogata w żelazo, potas i magnez, znaleźć w niej można sporo witaminy C, K, PP i B1 oraz beta karoten. Jej spożywanie wpływa na trawienie, redukuje stres, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Przepis na makaron z cukinii jest bardzo prosty, a taka wersja sprawdzi się idealnie jako lekki obiad w letni dzień czy szybko posiłek na lunch.

Składniki:

– 2 średnie cukinie (około 600 g)
– 1 łyżka oliwy extra virgin
– 120 g wędzonego boczku
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 60 ml śmietanki 30%
– 3 łyżki tartego parmezanu
– 2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Wykonanie

Cukinie przepuścić przez tarkę spiralną lub obrać specjalną obieraczką do julienne. Jeżeli nie ma takich narzędzi, cukinie pokroić wzdłuż na plastry, a każdy plaster na cienkie paseczki „spaghetti”. Skrócić paski, krojąc we w 2-3 miejscach.
Na większej patelni na oliwie zeszklić, a następnie podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę oraz pokrojony w kosteczkę boczek. Powinno to zająć około 7 minut, od czasu do czasu zawartość patelni wymieszać. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę podsmażyć.
Dodać cukinię oraz natkę pietruszki i smażyć przez ok. 3 minuty od czasu do czasu mieszając aż cukinia zmięknie. W międzyczasie doprawić świeżo zmielonym pieprzem oraz szczyptą soli.
Wlać śmietankę, dodać parmezan, zagotować, wymieszać. W razie potrzeby chwilę pogotować, by sos zgęstniał.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …