Polskie dania bożonarodzeniowe: jak zrobić idealne ciasto piernikowe?

Kuchnia

Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe Polski są bardzo bogate. W niemal każdym domu to czas wyjątkowego gotowania, przygotowywania wspaniałych ciast i deserów, wyśmienitych, świątecznych mięs i pachnących przetworów. Piernik to jedno z najważniejszych ciast, które przygotowywane jest w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Jak zrobić ciasto piernikowe?

  • 300g mąki pszennej
  • 100g cukru trzcinowego
  • 50g miodu (np. lipowego)
  • 2 jaja
  • pół kostki masła
  • 200g tłustego mleka
  • przyprawy korzenne do piernika (np. imbir, kardamon)
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 opakowanie proszku do pieczenie

Jak zrobić ciasto piernikowe? To wyjątkowo proste! Miód, masło, kakao i przyprawy należy rozpuścić na niewielkim ogniu i krótko podgrzewać często mieszając. Wymieszać ciepłe mleko z cukrem, a następnie podgrzać do uzyskania jednolitej masy. Zawartość obu rondelków wymieszać z mąką, proszkiem do pieczenia i jajkami i dokładnie wymieszaj. W tym celu możesz także używać miksera. Uzyskaną masę przełożyć do formy i piec w 180 stopniach przez 40 minut. Przygotowaną masę możesz wykorzystać również do upieczenia ciasteczek w wybranych, świątecznych formach – piernik będzie jednak dosyć wilgotny i miękki, dlatego wybieraj regularne, dosyć duże formy.

Ciasto piernikowe możesz polać lukrem lub polewą czekoladową oraz ozdobić przy pomocy posypek, kolorowej masy cukrowej, orzechów czy wiórek kokosowych. Dodatki należy nakładać na niezastygniętą polewę lub lukier, tak by całość utrzymywała się na powierzchni ciasta po wystygnięciu. W okresie przedświątecznym w sklepach znajdziesz mnóstwo jadalnych ozdób, pisaków ze specjalnym wkładem i innych akcesoriów do dekoracji pierników. Ciasto piernikowe możesz również przełożyć powidłami (np. truskawkowymi, malinowymi lub śliwkowymi), udekorować suszonymi owocami, a nawet podawać z bitą śmietaną, dodatkiem likieru (adwokata lub amaretto) czy wykorzystać jako bazę do pysznych, oryginalnych ciast sezonowych.

Jak przechowywać piernik?

Piernik najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Pamiętaj, że ciasto różni się od pierniczków, typowych łakoci świątecznych, które zachowują świeżość znacznie dłużej. Ciasto piernikowe należy spożyć w ciągu kilku dni od przygotowania, dopóki zachowuje miękkość i wilgotność. Piernik to z pewnością pozycja obowiązkowa na każdym tradycyjnym, świątecznym stole, jednak przygotowanie ciasta jest szybkie i proste tak, że doskonałym, intensywnym smakiem możemy cieszyć się przez cały rok.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …