Przepisy na dania ze śliwkami – biszkopt, desery i dania mięsne

Kuchnia

Śliwki to prawdziwe, polskie „superfoods”. Późnym latem i wczesną jesienią obficie rosną w całej Polsce. W sezonie są tanie, wyjątkowo aromatyczne i smaczne, o słodko-kwaśnym smaku, który doskonale komponuje się z różnymi składnikami. To także wyjątkowa bomba witaminowa, którą warto wprowadzić do swojej kuchni jako wspaniały dodatek do deserów i dań mięsnych, a także w formie odżywczych soków i lekkich, oczyszczających organizm kompotów owocowych.

Śliwki – właściwości zdrowotne

Śliwki znane są ze swojego znakomitego wpływu na układ pokarmowy. Ze względu na bardzo dużą zawartość pektyn doskonale regulują trawienie, przynoszą ulgę w uporczywych zaparciach i oczyszczają jelita. Są także wyjątkowo bogate w witaminy: w szczególności w witaminy C, A oraz E. Wpływają pozytywnie na kondycję skóry, zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu się, a nawet wykazują właściwości antynowotworowe. Regularne spożywanie śliwek zalecane jest osobom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo śliwki bogate są w potas i żelazo – ze względu na wysoką zawartość tych pierwiastków poleca się je kobietom w ciąży, które często cierpią na anemię. Śliwki są owocami niskokalorycznymi. W 100g owoców znajduje się około 45kcal, przez co stanowią idealny słodki dodatek do dań w diecie odchudzającej.

Jak wykorzystać śliwki w kuchni?

Śliwki są wyjątkowo uniwersalnym owocem, który znajdzie zastosowanie w każdej kuchni. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciast i deserów. Z suszonych owoców przyrządza się tradycyjny kompot bożonarodzeniowy. Latem i jesienią możemy wykorzystać również świeże owoce śliwy do ugotowania pysznego, orzeźwiającego napoju serwowanego na zimno. Śliwki sprawdzą się również w daniach wytrawnych: doskonale pasują do czerwonego mięsa, dziczyzny i drobiu. Suszonymi owocami śliwki możemy nadziać kaczkę lub wykorzystać je do przyrządzenia aromatycznego sosu. Dodaje się je także do dań z kapusty (m.in. bigosu), gulaszów mięsnych oraz różnego rodzaju przystawek.

Przepisy na biszkopt ze śliwkami i inne desery

Jeśli chodzi o przepisy na biszkopt ze śliwkami największą popularnością cieszy się proste ciasto. Ze śliwek przygotować możemy również smaczne, kruche ciasta i ciasteczka, których słodycz doskonale współgra z kwaskowatym posmakiem owoców. Śliwki doskonale nadają się do przyrządzania tarty owocowej, a także deserów na bazie kruszonki. Rzadziej śliwki wykorzystuje się do deserów lodowych oraz mlecznych. Ze śliwek możemy przyrządzić również smaczne rogaliki posypane grubym cukrem.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …