Zakalec

Kuchnia

Zakalec często nazywany jest jedną z największych zagadek w świecie wypieków. Dzieje się tak ponieważ zdarza się, że pojawia się on w ciastach nawet bardzo doświadczonych w pieczeniu osób. Czasami po prostu zdarza się, że ciasto po wyciągnięciu z piekarnika zamiast puszystej konsystencji, jest w środku mokre i surowe.

Przyczyny powstawania zakalca

Przyczyn powstawania zakalca jest wiele, ale do najpopularniejszych należy niedokładne czytanie przepisów i modyfikowanie ich nieznacznie, co ma niestety znaczący wpływ na efekt końcowy. Wada ta może powstać, jeśli do wyrobu ciasta używasz zimnych składników. Większość ciast wymaga, aby mleko, masło i jajka miały temperaturę pokojową zanim połączymy je w jednolitą masę. Jedyny wyjątek stanowi tutaj ciasto kruche, do którego składniki muszą być schłodzone, w przeciwnym razie po upieczeniu ciasto nie będzie miało prawidłowej konsystencji. Nie powinno się również przesadzać z tłustymi, ciężkimi i soczystymi dodatkami, takimi jak bakalie, owoce czy tłuszcz. Jeśli w przepisie pojawia się instrukcja, że owoce mają być ułożone w odstępach trzech centymetrów od siebie i mają być w kawałkach określonej wielkości, to właśnie tak należy zrobić. Czasem drobne zmiany mogą skończyć się fiaskiem.

Co zrobić, kiedy powstanie zakalec?

Jeśli ciasto nie wyrośnie, to kwestia rozwiązania zależy od skali problemu. Całe ciasto w połowie surowe najczęściej trafia do śmietnika chociaż zdarzają się miłośnicy zakalca. Warto jednak pamiętać, że surowe ciasto jest ciężkostrawne i może skończyć się bólem brzucha, zwłaszcza u osób, które mają wrażliwe żołądki. Jeśli ciasto nie wyrosło tylko w niektórych miejscach, można je odkroić i pokroić na kawałki uratowane części. Jeśli już pokrojone poleje się je jakąś polewą, można całkowicie zakamuflować mankamenty w wyglądzie ciasta i cieszyć się pysznym oraz estetycznym wypiekiem. Jeśli niewypieczone ciasto pojawiło się w niektórych miejscach ciasta biszkoptowego, można namoczyć je w likierze migdałowym i kawie, dodać do niego mascarpone i zrobić przepyszne tiramisu.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …