Jak ugotować dynię?
- By : Karczma-rzym.com.pl
- Category : Kuchnia
Gotowana dynia może stanowić świetny dodatek do dań głównych, a nawet deserów. Ugotowanie jej nie zajmuje więcej jak 20-30 minut, co jest niezwykle istotne dla tych, którzy nie lubią spędzać w kuchni długich godzin, ale równocześnie lubią smacznie zjeść! Jeżeli zastanawiasz się do czego podawać gotowaną dynie oraz jak ją ugotować żeby była apetyczna, koniecznie przeczytaj poniższe praktyczne porady i zainspiruj się!
Dynia jakie ma właściwości?
Dynia to niezastąpione warzywo, które możesz wykorzystać do:
- farszu do naleśników
- muffinek
- przygotowania kremowej zupy dyniowej
- placków
- racuchów
- kotletów
W dyni znajduje się przede wszystkim pożyteczny beta karoten, który chroni organizm przed działaniem szkodliwym wolnych rodników, czyli mówiąc najprościej – pomaga zachować młodość! Dynia zawiera także kwas foliowy i potas a w pestkach dyni znajduje się dużo cynku i lecytyny, które zwiększają przemianę materii i wpływają korzystnie na pracę mózgu. Wyjątkowo aromatyczny i delikatny w smaku olej z dyni zawiera natomiast fitosterole, czyli substancje, które obniżają poziom cholesterolu.
Do czego gotowana dynia – najlepsze sposoby na gotowaną dynię!
Jak ugotować dynię? Jeśli zastosujesz poniższe wskazówki, wówczas Twój posiłek zyska nie tylko na walorach smakowych, ale i dekoracyjnych, bowiem odpowiednio ugotowana dynia prezentuje się bardzo efektownie na talerzu!
Wiedz, że gotowana dynia jest też niezastąpiona do dań jednogarnkowych. Możesz ją dodać na przykład do risotto, albo też wykorzystać jako dodatek do makaronu lub mięs pieczonych i smażonych. Pestek dyni nie wyrzucaj! Możesz je uprażyć na patelni a wówczas będą stanowiły oryginalny dodatek do sałatek czy wypieków.
Jak ugotować dynię?
Przed samym gotowaniem dynię musisz opłukać, usunąć luźny miąższ z pestkami, obrać i pokroić w średniej wielkości kostkę. Pokrojoną dynię włóż do małej ilości zimnej wody lub wrzuć do gotującej się wody, dzięki czemu zachowa więcej swoich soków. Dynię gotuj nie więcej jak 30 minut a czas zacznij odliczać od momentu ponownego zagotowania się wody. Po nastawieniu trzeba dynią posolić, nie więcej jak około dwóch łyżeczek na 1 litr wody. Do gotowania dyni można dodać mleka i posiekanego czosnku.
UWAGA: Zawsze gotuj pod przykryciem, ponieważ skraca to czas przetwarzania i zmniejsza straty witamin! Po ugotowaniu dynię odcedź. Możesz ją podawać posypaną tartą bułką i posiekaną pietruszką, polaną roztopionym masłem lub oprószoną – tak jak było to powiedziane powyżej, świetnie się też nadaje jako dodatek do potraw z mięsa i ryb.