Proste i pyszne ciasto ze śliwkami i budyniem
- By : Karczma-rzym.com.pl
- Category : Kuchnia
Śliwki to owoce dość popularne i lubiane przez większość. Jednak powidła i kompoty mogą się znudzić każdemu. Co więc ciekawego można zrobić mając śliwki i budyń w domu? Ciasto!
Oto przepis na ciasto ze śliwkami i budyniem, które zawsze wyjdzie dobre, smaczne i zachwyci każdego.
Składniki
Przepis na ciasto ze śliwkami i budyniem, który podajemy poniżej podaję proporcje na blaszkę o wymiarach 20×30 centymetrów.
Do zrobienia ciasta potrzebujemy :
– 500 gram śliwek,
– 300 gram mąki pszennej,
– łyżeczkę proszku do pieczenia,
– 120 gram cukru,
– 200 gram masła lub margaryny,
– jedno jajko,
– jeden budyń śmietankowy – na 500 ml mleka i 4 łyżki cukru,
– jedna łyżka cukru waniliowego,
– cukier puder do posypania ciasta.
Przygotowanie ciasta
Śliwki kroimy na ćwiartki usuwając od razu pestki. Następnie mieszamy proszek do pieczenia z mąką i cukrem. Kroimy na kawałki zimne masło – lub margarynę – i dodajemy do suchych składników. Rozcieramy całość palcami aby uzyskać drobną kruszonkę. Ewentualnie możemy miksować za pomocą miksera planetarnego lub wysypać całość na stolnicę i za pomocą noża siekać.
Kiedy uzyskamy konsystencję kruszonki dodajemy jajko do ciasto i zagniatamy je w jednolitą kulę. Takie ciasto owijamy folią i na pół godziny wkładamy do lodówki.
W tym czasie zajmujemy się budyniem. Gotujemy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu – najlepszy będzie zwykły budyń, na 500 mililitrów mleka i 4 łyżki cukru, gdyż osiąga najlepszą konsystencję. Do budyniu dodajemy również jedną łyżkę cukru waniliowego. Pamiętaj zagotować budyń, gdyż nie może być on za rzadki.
Po pół godziny dzielimy ciasto na dwie części – większą i mniejszą. Mniejszą zostawiamy w lodówce, a większą kroimy na plasterki i wykładamy nimi dno formy. Dziurawimy widelcem i wstawiamy do rozgrzanego na 180 stopni piekarnika na 15 minut.
Po 15 minutach wyciągamy i wykładamy na ciasto budyń – nie trzeba nic studzić, można od razu wyłożyć na ciepłe. Układamy na budyniu śliwki rozcięciem do góry. Możemy je posypać cukrem.
Następnie wyciągamy zamrożoną część ciasta i za pomocą tarki ścieramy na wierzch ciasta. Znów wstawiamy do piekarnika nastawionego na 180 stopni przez 45 minut.
Wyciągamy z piekarnika i studzimy całość. Czekamy aż budyń zastygnie nieco dodając ciastu stabilności.
Kiedy wszystko ostygnie posypujemy całość cukrem pudrem.
Takie ciasto możemy spokojnie podawać do kawy z gałką lodów waniliowych lub śmietankowych i bitą śmietaną, wysypać na wierzch kilka jeżyn lub oblać sosem owocowym. Jest to świetna opcja na popołudniowe niedzielne ciasto do kawy lub podczas spotkania rodzinnego.
Jak widać nie potrzeba przy nim zaawansowanych umiejętności i ni potrzeba dużo składników.