Smaczne pierogi z kapustą i mrożonymi grzybami
- By : Karczma-rzym.com.pl
- Category : Kuchnia
Są takie smaki, które zawsze kojarzyć się będą z domową kuchnią babci czy jakąś uroczystością, świętami. Wśród nich występują pierogi z własnoręcznie przygotowanym ciastem i farszem, który doprawiony był wręcz idealnie, wysyłając kubki smakowe prosto przed bramy nieba. Wśród farszy wielu stawia na kapustę i grzyby, które kojarzą się z Wigilią. Czy można zrobić go, nie mając świeżych lub suszonych grzybów? Owszem, pierogi z kapustą i grzybami mrożonymi polecają się przez cały rok.
Smak miłych wspomnień
Pierogi, danie, które w Polsce od wielu, wielu lat ma swoje miejsce w kartach restauracji, zdają się być odrobinę magiczne: elastyczne ciasto, które kryje w sobie nadzienie według ochoty kupującego lub twórcy – brzmi jak spełnienie marzeń. A te w tym przypadku nie potrzebują konkretnej daty, by się ziścić.
Pierogi z kapuściano-grzybowym farszem w polskiej tradycji znajdują się na liście dwunastu wigilijnych potraw i w wielu domach są co roku kultywowane, jednak nie ma żadnego zakazu, ustnego czy pisanego, który nie dozwalałby na kosztowanie ich także w innych porach roku.
By przygotować pierogi z kapustą i grzybami mrożonymi, na pewno trzeba uzbroić się – poza składnikami – w czas i cierpliwość, nie jest to bowiem potrawa, do której wystarczy pstryknięcie palcami.
Składniki:
Ciasto
– 1 kg mąki
– gorąca woda
– sól
– 1 całe jajko lub 1 żółtko
– 1 łyżka oleju
Farsz
– 70-100 dag kapusty kwaszonej
– 30-35 dag obgotowanych mrożonych grzybów (kozaczki, podgrzybki, sitaki, maślaki lub inne leśne grzyby)
– 3 cebule
– 4 łyżki oleju
– sól
– pieprz
– majeranek, bazylia
– 1-2 żółtka jaj
Wykonanie
Farsz: kapustę wypłukać, odcisnąć, ugotować do miękkości w niewielkiej ilości osolonej wody. Odcedzić, wystudzić i drobno posiekać.
Cebulę obrać, posiekać.
Grzyby lekko rozmrozić, posiekać.
Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę i grzyby, usmażyć, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec dodać kapustę, podgrzać, wymieszać i przyprawić do smaku solą, pieprzem, bazylią, majerankiem, dodać żółtko jaja, dokładnie wymieszać.
Ciasto na pierogi: przesiać mąkę na stolnicy, wymieszać z odrobiną soli, dodać jajko lub żółtko, olej i gorącą wodę. Wody należy dodać tyle, by wchłonęła się całkowicie, a ciasto było jędrne, jednolite i błyszczące, dobrze wyrobione. Tak przygotowane ciasto rozwałkować, za pomocą szklanki wykrawać kółko. Na każde z nich nałożyć kopiastą łyżeczkę farszu, dokładnie skleić brzegi pieroga. Gotowe pierogi wrzucić do wrzącej osolonej wody i gotować przez 3-4 minuty od chwili wypłynięcia. Podawać ze skwarkami lub podsmażoną na patelni cebulą.