Jak gotować jajka żeby nie pękały w trakcie gotowania?

Kuchnia

Dlaczego moje jajka pękają podczas gotowania?

Pomimo faktu, iż pęknięte w trakcie gotowania jajko nie zmienia zasadniczo swoich walorów smakowych ani wartości odżywczych, pęknięć jako takich stara się unikać. Kwestią mającą na to największy wpływ są głównie względy czysto estetyczne – zwłaszcza wtedy, gdy jajka przekrojone na połowy mają ładnie prezentować się jako element dania, bądź główny składnik potrawy.

Taki kuchenno – kulinarny pedantyzm jest tu jak najbardziej zrozumiały, każdy z nas chce by przygotowywane przez niego potrawy prezentowały się należycie, prezencja dania na talerzu to czynnik wpływający na doznania smakowe prawie tak, jak użyte składniki i przyprawy.

Dlaczego moje jajka w ogóle pękają podczas gdy je gotuję?

Najczęściej winowajcą w takich sytuacjach jest zbyt duża różnica temperatur, włożenie do wrzątku jaj dopiero co wyciągniętych z lodówki to gwarant tego, że jajka pękną. By unikać pęknięcia jajek należy odpowiednio wcześniej wyjąć je z lodówki lub chłodziarki – trzydzieści minut powinno w zupełności wystarczyć, choć jeśli chcesz mieć pewność, wyjmij jajka z lodówki na godzinę przed gotowaniem.

Jeśli borykasz się z problemem pękających w gotowaniu jajek, nie martw się – w tekście poniżej dowiesz się jak gotować jajka żeby nie pękły.

Sprawdzone metody jak gotować jajka żeby nie pękły

By jajka nie ulegały pęknięciom w trakcie gotowania, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim, należy unikać wsadzania bardzo zimnych jajek wyciągniętych prosto z lodówki do gotującej się wody. Ogromna różnica temperatur sprawi, że skorupka jajka z całą pewnością pęknie.

Jedna z metod zapobiegających pęknięciom w trakcie gotowania polega na delikatnym nakłuciu jajka igłą na jego zaokrąglonym czubku. Zazwyczaj znajduje się tam pęcherzyk powietrza, więc ciśnienie które narasta w jajku w procesie gotowania znajdzie tamtędy ujście, a my uchronimy w ten sposób skorupkę przed dalszymi pęknięciami.

Kolejną znaną, prostą i skuteczną metodą jest wkładanie jajek do zimnej wody z dodatkiem łyżki soli. Jest to metoda, która pozwala niejako upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – jajko nie tylko nie pęknie, ale będzie też łatwiejsze w obraniu, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów zwłaszcza wtedy, gdy estetyka jest szczególnie ważna.

Cytryna i ocet również mogą Ci pomóc!

By skorupka Twojego jajka nie pękła w trakcie gotowania, możesz zastosować również inny, znany od pokoleń naszym matkom i babkom trik – „zakwaszenie” gotującej się wody.

Wystarczy, że do wody dodasz sok z cytryny, bądź łyżkę octu – może zapach przy gotowaniu będzie odrobinę nietypowy, jednak jajka pozostaną w całości!

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …