Jakiej mąki użyć do zagęszczenia sosu?
- By : Karczma-rzym.com.pl
- Category : Kuchnia
Mąka to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Stosujemy ją do wypieków, panierki, zagęszczania i zasmażek będących bazą dla innych potraw. Nie każda mąka znajduje zastosowanie we wszystkich sytuacji, dlatego też w sklepach spożywczych znajdziemy najróżniejsze gatunki. Najprostszy podział dzieli mąkę na glutenową i bezglutenową, ale podział ten interesuje przede wszystkim ludzi, którzy z powodów alergicznych lub innych unikają tej mieszaniny białek. Standardowa mąka pszenna zawiera gluten i skrobię, mąka orkiszowa to źródło minerałów i witamin, mąka żytnia to doskonała alternatywa dla cukrzyków, a z kolei mąka jęczmienna nadaje słodki smak wypiekom. Z rodziny mąk bezglutenowych wyróżniają się przede wszystkim mąka owsiana, jaglana, gryczana czy kukurydziana, ale coraz większą popularność zyskują również mąki produkowane z orzechów.
Jaka mąka do sosu?
W związku z tym, że przeznaczenie mąki zależy od jej typu, zakupy powinny być przemyślane i oparte na kilku zasadach. Zupełnie innego produktu będziemy potrzebowali do pieczenia ciasteczek, innego do przygotowania ciasta na pizzę, a jeszcze innego do zrobienia zakwasu na żurek. Jaka mąka do sosu sprawdzi się najlepiej? Na każdym opakowaniu mąki znajdują się liczbowe typy. To właśnie na nie należy zwrócić uwagę. Im wyższy typ mąki, tym bardziej nadaje się ona go zagęszczenia sosu. Dobrym wyborem będzie mąka graham typu 1850 czy mąka razowa typu 2000. Świetnie sprawdzi się również mąka razowa czy kukurydziana, jeśli tylko będzie miała wskazane wartości. Wytrawni kucharze wiedzą jednak, że jeśli zależy nam na bardzo gęstym, zawiesistym sosie, to najlepszy efekt osiągniemy zagęszczając sos mąką ziemniaczaną. Jeśli więc przygotowujemy gęstą zupę, gulasz albo sos grzybowy, mięsny czy warzywny i chcemy w szybki sposób nadać mu gęstą konsystencję, sięgamy po mąkę ziemniaczaną lub odpowiednią mąkę z innych składników, która będzie w odpowiedni typie, a później przygotowujemy mieszankę mąki z zimną wodą.
Jak zagęścić sos?
Istnieją różne metody zagęszczania sosów. Można w tym wypadku używać jogurtu, mleka lub śmietany, niektórzy korzystają z bułki tartej albo żółtek jajek kurzych. Maniacy lekkiej kuchni decydują się na redukcję wody i duszenie warzyw do miękkości, a później blendowania ich na sos. Mąka pozostaje jednak bezkonkurencyjna w tej kwestii, ponieważ po pierwsze zagęszczanie mąką zajmuje najmniej czasu, a po drugie jest to najkorzystniejsza opcja pod względem ceny. Wsypujemy dwie łyżki odpowiedniej mąki do szklanki i nalewamy zimnej wody do połowy. Następnie mieszamy mąkę z wodą bardzo dokładnie, aby zniknęły wszystkie grudki. Można do tego użyć małego widelczyka, który z łatwością roztrzepie wszystkie grudy. Kiedy juz otrzymamy jednolitą konsystencję, powoli wlewamy ją do gotującego się wywaru i energicznie mieszamy cały sos, aby dokładnie wymieszać składniki. Od tego momentu nie powinien się już dłużej gotować, ponieważ przez mąkę o wiele łatwiej będzie go przypalić.