Doskonały sernik królewski

Kuchnia

Sernik to jedno z najbardziej popularnych ciast w Polsce. Nie ma co się dziwić, bo w końcu jest prosty do zrobienia i można bardzo łatwo go modyfikować. “Kontrowersyjne” rodzynki, brzoskwinie, kakaowy spód, herbatniki, galaretki lub inne owoce. Jednak nadal na stołach króluje sernik królewski z 2 kg sera. Najprostszy, klasyczny sernik. Oto przepis jak zrobić go samemu.

Sernik królewski z 2 kg sera – składniki

Żeby wykonać ciasto potrzebujemy :
– pięć szklanek mąki – szklanka jako 250 mililitrów,
– jedno jajko,
– jedna łyżka proszku do pieczenia,
– sto gram masła,
– dwieście mililitrów gęstej śmietany,
– sześć łyżek kakao,
– pół szklanki drobnego cukru.
Do zrobienia masy serowej potrzebujemy :
– dwa kilogramy zmielonego twarogu,
– dwie szklanki cukru pudru,
– sto gram margaryny,
– dwa opakowania cukru waniliowego,
– dziesięć jaj.
Podane proporcje składników są dostosowane na formę 38×25 centymetrów.

Przygotowanie sernika królewskiego

Najpierw przygotowujemy ciasto, które będzie na spodzie i kruszonkę. Przesiewamy na stolnice lub na blat pięć szklanek mąki. Dodajemy do niej łyżkę proszku do pieczenia i mieszamy. Następnie sto gram masła siekamy na mniejsze kawałki i dodajemy do mąki. Siekamy dalej masło z mąką. Kiedy będzie posiekane dodajemy kakao i pół szklanki drobnego cukru. Wszystko mieszamy.
Robimy wgłębienie i wbijamy do niego jajko razem z 200 mlilitroma gęstej śmietany. Zagniatamy, aby uzyskać gładkie ciasto. Jeżeli będzie zbyt gęste i ciężki możemy dodać troszkę śmietany. Tak zagniecione ciasto dzielimy na pół, owijamy w folię spożywczą i wkładamy – jedną część do lodówki, a drugą do zamrażarki. Trzymamy co najmniej 30 minut.
Teraz przechodzimy do masy serowej. Oddzielamy żółtka od białek z 10 jaj. Żółtka najlepiej umieścić w dużej misce. Dosypujemy do nich dwie szklanki cukru pudru i dwa opakowania cukru waniliowego. Ucieramy żółtka z cukrem na gładką masę. Kiedy będą utarte dodajemy do nich 100 gram margaryny i miksujemy. Po uzyskaniu jednolitej masy dodajemy do niej dwa kilogramy sera i wszystko razem miksujemy.
Białka ubijamy zaś na sztywną pianę. Kiedy będzie gotowa powoli dodajemy do masy serowej. Taką masę odstawiamy do lodówki.
W tym czasie smarujemy formę margaryną i posypujemy bułką tartą. Wyciągamy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy je na około 2 milimetry. Przekładamy je do formy, zakrywając cały spód blaszki. Wykładamy na to naszą masę serową, wyrównując górę. Drugi kawałek ciasta, z zamrażarki, ścieramy na tarce tworząc kruszonkę.
Takie ciasto wkładamy do piekarnika na 180 stopni przez 50-60 minut bez termoobiegu. Po tym czasie uchylamy drzwiczki do piekarnika i zostawiamy do wystudzenia. Wystudzony dodatkowo wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

 

Kuchnia
Jak Technologia Poprawia Doświadczenia w Restauracjach

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, a sektor gastronomiczny nie jest wyjątkiem. Restauracje coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć satysfakcję klientów, usprawnić procesy i zoptymalizować koszty. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak technologia wpływa na poprawę doświadczeń klientów w restauracjach oraz jak rekrutacja …

Kuchnia
Wino bez alkoholu w praktyce

Czy wina bezalkoholowe mają sens? Trunki na spotkanie biznesowe, przyjęcie weselne czy kolację – bez dobrego wina trudno sobie tę kategorię wyobrazić. Walory smakowe i wykwintność odgrywają dużą rolę. A jak się do tego mają procenty? Sprawdźmy, czy wina bezalkoholowe mogą zdobyć uznanie wśród wymagających konsumentów. Smak wina bez alkoholu …

udziec wołowy przepis
Kuchnia
Co zrobić z udźca wołowego? Przepisy, pomysły

Udziec wołowy to niezwykle wszechstronny kawałek mięsa, ceniony za swoją soczystość i delikatność. Jest to idealny wybór dla miłośników czerwonego mięsa, oferujący liczne możliwości kulinarnego wykorzystania. Od tradycyjnych steków, przez bogate gulasze, aż po wykwintne pieczenie – udziec wołowy dostarcza znakomite smaki, które można dostosować do różnorodnych okazji i preferencji …